Przejdź do treści

Psychoterapia

Bazą psychoterapii jest relacja pomiędzy teraputą a klientem oraz wzajemne zaufanie powstające w procesie terapeutycznym. W tej relacji możemy być razem, w kontakcie, jednocześnie pozostając sobą.Terapia odbywa się poprzez dialog, w atmosferze opartej na indywidualnych uzgodnieniach. Podstawą pracy terapeuty jest szacunek do klienta i zaciekawienie jego światem, tym jak tworzy doświadczenie. W kontakcie z terapeutą klient często po raz pierwszy zauważa co czuje, czego doświadcza w ciele, co myśli, jak doświadcza rzeczywistości. I to zauważenie jest właśnie początkiem zmiany. Według paradoksalnej teorii zmiany – zmiana następuje jedynie wtedy, kiedy uświadamiamy sobie, jacy naprawdę jesteśmy, a nie wtedy kiedy próbujemy być inni. 

Często to, co kieruje nas na terapię, to potrzeba bycia inaczej niż dotychczas, znalezienia innych sposobów kontaktowania się ze światem. Zwykle działamy w jeden, przyzwyczajony sposób, który kiedyś się sprawdzał. Przychodząc na terapię, ewentualnie dostrzegamy możliwość drugiego bieguna, przeciwległego działania. Pomiędzy nimi jest jednak jeszcze dużo opcji do wyboru. Na terapii szukamy miejsca, w którym zapada decyzja jak zadziałamy i punktu, w którym jeszcze nie byliśmy. Szukamy nowego.

Dlaczego Gestalt?

“Nie popychaj rzeki, ona płynie sama”
Fritz Pearls

Źródła terapii Gestalt są różnorodne: psychoanaliza, buddyzm, egzystencjalizm, psychodrama. Podłożem tej terapii jest samoodpowiedzialność, samoregulacja i aktywna zmiana.

Terapia Gestalt to w skrócie: Tu i Teraz – Ja i Ty.

W gabinecie terapeutycznym poprzez dialog, kontakt i doświadczanie, następuje wymiana ze światem, spotkanie z drugim człowiekiem. Taki kontakt prowadzi do rozwoju, do zmiany. Terapeuta towarzyszy tej zmianie, uczestniczy w poszerzaniu samoświadomości klienta, zwraca uwagę na to, w jaki sposób klient zniekształca lub zrywa kontakt ze sobą lub z otoczeniem. W ujęciu Gestalt terapeuta nie występuje z pozycji eksperta. Jest po prostu człowiekiem w kontakcie z drugim człowiekiem.